Track Records

 

GIRLS STADIUM RECORDS

 

EVENT

SCHOOL/TEAM

RECORD

YEAR

4x800M Relay

West Chicago

Medina, Pacer, Sutherland, Velazquez

10:56.71

2019

4x100M  Relay

South Elgin

Dy, Gonzalez, Francisco, Dicrosta

51.49

2019

3200M Run

Devon Tomas - West Aurora

12:01.70

2019

100M High Hurdles

Victoria Spagnola - West Aurora

15.37

2019

100M Dash

Loreal Wilson  - South Elgin

12.93

2019

800M Run

Naomi Ruff - South Elgin

2:22.04

2019

4x200M Relay

South Elgin

Duesing, Roy, George, Singleton

1:54.53

2019

400M Dash

Lauren Huber  - Glenbard East

59.02

2019

300M Low Hurdles

Victoria Spagnola - West Aurora

47.15

2019

1600 Meter Run

Naomi Ruff - South Elgin

5:22.42

2019

200 Meter Dash

Nia Wood - West Aurora

27.61

2019

4x400 Meter Relay

South Elgin

Wilson, Lozano, Ruff,, Miulli

4:11.14

2019

Long Jump

Victoria Spagnola - West Aurora

15-10

2019

Triple Jump

Allison Manko - West Aurora

33-2

2019

High Jump

Robin Lenoir - Glenbard East

5-2

2019

Pole Vault

     

Shot Put

Kimberly Berry - East Aurora

36-1

2019

Discus

Ciara Jackson  - South Elgin

107-3

2019

 

GIRLS OPEN MEET RECORDS

 

EVENT

SCHOOL/TEAM

RECORD

YEAR

4x800M Relay

West Chicago

Medina, Pacer, Sutherland, Velazquez

10:56.71

2019

4x100M  Relay

South Elgin

Dy, Gonzalez, Francisco, Dicrosta

51.49

2019

3200M Run

Devon Tomas - West Aurora

12:01.70

2019

100M High Hurdles

Victoria Spagnola - West Aurora

15.37

2019

100M Dash

Loreal Wilson  - South Elgin

12.93

2019

800M Run

Naomi Ruff - South Elgin

2:22.04

2019

4x200M Relay

South Elgin

Duesing, Roy, George, Singleton

1:54.53

2019

400M Dash

Lauren Huber  - Glenbard East

59.02

2019

300M Low Hurdles

Victoria Spagnola - West Aurora

47.15

2019

1600 Meter Run

Naomi Ruff - South Elgin

5:22.42

2019

200 Meter Dash

Nia Wood - West Aurora

27.61

2019

4x400 Meter Relay

South Elgin

Wilson, Lozano, Ruff,, Miulli

4:11.14

2019

Long Jump

Victoria Spagnola - West Aurora

15-10

2019

Triple Jump

Allison Manko - West Aurora

33-2

2019

High Jump

Robin Lenoir - Glenbard East

5-2

2019

Pole Vault

     

Shot Put

Kimberly Berry - East Aurora

36-1

2019

Discus

Ciara Jackson  - South Elgin

107-3

2019

GIRLS SCHOOL RECORDS

 

EVENT

ATHLETE

RECORD

YEAR

4x800M Relay

A. Ellertson, E. Fox,

D. Garcia, A. Nelson

10:15.1

1992

4x100M  Relay

K, Boatright, T. Collins,

C. Peterson, K. Rice

47.9

1989

3200M Run

Lizet Diaz

10:58.8

2000

100M High Hurdles

Jenny Jaquez

17.5

2000

100M Dash

Lakeya Boatright

11.7

1996

800M Run

Janelle Morga

2:17.0

2007

4x200M Relay

K. Boatright, C. Peterson,

K. Rice, A. Suggs

1:46.64

1989

400M Dash

Rosalind Lathen

56.0

1983

300M Low Hurdles

Kim Thurmond

46.0

1987

1600 Meter Run

Lizet Diaz

5:17.1

2000

200 Meter Dash

Lakeya Boatright

24.9

1993

4x400 Meter Relay

A. Ellertson, T. Lake, A. Nelson, S. Oliver

4:07.2

1993

Long Jump

Katrina Boatright

18-1.5

1989

Triple Jump

Jasmine Shipp

33-11

2009

High Jump

Reeshema Wood

5-3

1988

Pole Vault

Virgina Handley

10-6

2010

Shot Put

Kelli Williams

42-2

1995

Discus

Kelli Williams

139-10

1996

 

BOYS STADIUM RECORDS

 

EVENT

School/Team

RECORD

YEAR

4x800M Relay

Dundee-­Crown

Searles, DeVita, Hurgoi, Swanson

7:57.24

2018

4x100M  Relay

Dundee-­Crown

Foster, Belknap, Miller, Becker

42.63

2018

3200M Run

Sean Galle - Marmion Academy

9:41.14

2018

110M High Hurdles

Drew Gould - Kaneland

15.03

2018

100M Dash

Andrew Olenek - Geneva

11.10

2018

800M Run

Adam Swanson  - Dundee-­Crown

1:56.39

2018

4x200M Relay

Dundee-­Crown

Becker, Belknap, Fed, Miller

1:29.27

2018

400M Dash

Charlie Wade  -St. Charles (East)

48.68

2018

300M Low Hurdles

Sam Conger - Batavia

38.71

2018

1600 Meter Run

Matthew Richtman - Kaneland

4:18.71

2018

200 Meter Dash

Jason Miller - Dundee-­Crown

22.16

2089

4x400 Meter Relay

Batavia

Phillips, Davis, Evers, Kennedy

3:21.71

2018

Long Jump

Camron Donatlan- West Aurora

22-11.25

2018

Triple Jump

Isaiah Graham - East Aurora

46-6

2018

High Jump

Camron Donatlan- West Aurora

6-6

2018

Pole Vault

Andre Jones - West Aurora

14-6

2018

Shot Put

Clayton Hannula - Kaneland

58-2

2018

Discus

Clayton Hannula - Kaneland

176­-5

2018



BOYS SCHOOL RECORDS

 

EVENT

School/Team

RECORD

YEAR

4x800M Relay

M. Evans, R. McGhee,

D. Seymore, J. Sloan

7:51.7

1983

4x100M  Relay

B. Reynolds, M. Thomas,

V. Nunez, D. Williams

42.5

2003

3200M Run

T. Hurd

9.22.8

1976

110M High Hurdles

P. McGhee

13.89

1984

100M Dash

B. Reynolds

10.5

2002

800M Run

D. Mitchell

1:53.8

1970

4x200M Relay

R. Pendleton, C. Mennecke,

D. Tuymer, G. James

1:29.4

1972

400M Dash

CR. Hudson

49.1

1985

300M Low Hurdles

P. McGhee

36.03

1984

1600 Meter Run

T. Hurd

4:19.3

1976

200 Meter Dash

TR. Drew

21.5

1986

4x400 Meter Relay

M. Evans, J. Sloan,

Cr. Hudson, P. McGhee

3:20.4

1983

Long Jump

T. Hayden

23-6.75

1960

Triple Jump

E. Johnson

45-8.75

1981

High Jump

Jamario Taylor

7-0

2009

Pole Vault

D. Barbosa

13-11.75

1983

Shot Put

R. Galloway

59-2.5

1964

Discus

D. Moecher

166-11.5

1950